CHP’li Sümer: İşçilerin 43,4 Milyar TL’si nereye harcandı?

Okunma Zamanı:1 Dakika, 25 Saniye

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, 2020 yılında İşsizlik Fonundan 50 milyar TL’nin  harcandığını ancak bunun sadece 6,6 milyarı işsiz kalanlara verildiğini belirterek “43,4 milyar nereye harcandı?” diye sordu.

İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken paranın nereye harcandığına ilişkin iddiaları CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, kamuoyunun ve TBMM’nin gündemine taşıdı.

Sümer yaptığı yazılı açıklamada, işsizlik sigortasının işsizlik, istihdam ve gelir kaybı gibi durumlarda gelir desteği sağlayan bir mekanizma olduğunu belirterek “Aynı zamanda en önemli sigorta kollarından ve Türkiye gibi bir ülkede de çalışanların en önemli güvencelerinden biri” dedi

Buna karşın fonda biriken paranın amacına uygun olarak harcanmadığına dikkat çeken Sümer, şöyle devam etti:

“Fonun toplam varlığı 2019 yılı sonunda 132 milyar TL’ydi. Bu yılın ilk 8 ayında fonun 26 milyar TL yeni geliri oldu. Hiç harcama yapılmasaydı fonda 158 milyar TL olması gerekirdi.
Ancak Eylül ayı itibarıyla fonun varlığı 109 milyar TL’ye indi. Yaklaşık 50 milyar TL harcanmış oldu. Bunun sadece 6,6 milyarı işsiz kalanlara verildi. Gerisi de devlet bütçesinden yapılması gereken teşvik ve benzeri ödemelere gitti. İşsiz kalanlar için kullanılması gereken 43,4 milyar nereye harcandı? Fonda biriken paranın, getirisi için de doğru değerlendirilmesi gerekir.”

BAKAN SELÇUK’A SORULAR

Sümer konuyla ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Önergesinde işsiz kalanların fondan yeteri kadar yararlanamadığını, fonun başka amaçlar için kullanıldığına dair iddiaların olduğunu belirterek şu soruları sordu:

-Ülkemizde ilk kovid 19 vakasının görüldüğü 11 Mart tarihinde İşsizlik Sigortası Fonunun varlığı ne kadardı?

-Önergenin yanıtlandığı tarihte fonda biriken miktar ne kadar olmuştur?

-11 Mart 2020 tarihinden bu yana işsiz kalan kaç kişi bu fondan yararlanmıştır?

-Fonda biriken para hangi yatırım araçlarıyla değerlendirilmektedir? 

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

Next Post

Demirspor'da defansa Chedjou hamlesi

Pts Eyl 21 , 2020
TFF 1. Lig takımı Adana Demirspor’da son dakika transfer gelişmesi yaşandı. Adana Demirspor, Galatasaray, Bursaspor ve Başakşehir’de forma giyen son olarak Fransız ekibi Amiens’de görev yapan stoper Aurélien Chedjou ile anlaştı. Bu sezon takımının ilk 3 maçında forma giymeyen 35 yaşındaki oyuncu, son Chateauroux mücadelesine 11’de başlamış ve 90 dakika sahada kalmıştı. […]